
A magnézium, mint a koleszterin elleni természetes gyógyszer
Rengeteg ember szed gyógyszert a magas koleszterinszintre. Kiválthatók ezek a gyógyszerek bármilyen természetes úton? Valószínűleg jól sejti, hogy igen. A sztatinok olyan hatékony gyógyszerek csoportja, amelyek blokkolják a májban a koleszterintermelésben szerepet játszó specifikus enzimet. Ha ez az enzim blokkolva van, a koleszterinszint csökken. Ez az enzim azonban sokkal többet tesz a szervezetben, mint a koleszterin termelése, így ha a sztatinok elnyomják, annak messzemenő következményei vannak.
Az egyik fő mellékhatás, amelyet az orvos elismer, a megnövekedett májenzimek és a károsodott májfunkció. Ha sztatinokat szed, rendszeresen vérvizsgálatnak kell alávetnie magát, hogy észrevegye a májkárosodást. A sztatinok abbahagyása általában megoldja ezt a problémát májkárosodás esetén.
Egy másik megerősített mellékhatás a sztatin myopathia - egy olyan állapot, amely károsítja az izmokat és teljesen összefügg a sztatinbevitellel. A sztatinhasználók akár 20 százaléka izomfájdalomtól és gyengeségtől szenvedhet. A gyógyszergyárak azonban a sztatinok által okozott izomkárosodásnak, az úgynevezett rabdomiolízisnek, csak 0,1%-os előfordulásáról számolnak be, és ezért elmondhatják, hogy az izomtünetek ritkák. Minden ötödik embert figyelmen kívül hagynak, akik sztatinkezelésen vesznek részt és általában további gyógyszereket kapnak a sztatinok mellékhatásainak elviselésére.
A testben minden metabolikus tevékenység az enzimektől függ.
Például a koleszterintermeléshez egy specifikus enzimre van szükség, amelyet HMG-CoA reduktáznak neveznek. Mint kiderült, a magnézium lelassítja ezt az enzimatikus reakciót, ha elegendő koleszterin van jelen, és felgyorsítja, ha többre van szükségünk. A HMG-CoA reduktáz ugyanaz az enzim, amelyet a sztatin típusú gyógyszerek céloznak meg és gátolnak. A mechanizmusok szinte azonosak, a magnézium azonban egy természetes mód, amellyel a szervezet a koleszterinszint ellenőrzésére és kiegyensúlyozására fejlődött ki, míg a sztatin típusú gyógyszereket az egész folyamat lerombolására használják.
Ha elegendő magnézium van jelen a testben, a koleszterin az alapvető funkciókra – a hormontermelésre és a membrán fenntartásra – korlátozódik, és nem termelődik túlzottan. Ne feledje, hogy a szervezetben a legtöbb koleszterin a májban termelődik, így ha nincs rá szükség, akkor a test nem fogja előállítani – de ez a mechanizmus attól függ, hogy elegendő magnéziummal rendelkezik-e.
A népesség koleszterinszintje csak a jelenlegi körülményeink között nőtt magnéziumhiányos, alajban történő élelmiszertermesztés, a feldolgozott élelmiszerekben található kevés magnézium, valamint magnézium-kiegészítés nélküli, kalciumban gazdag élelmiszerek túlzott bevitele miatt. Ha nincs elegendő magnézium a koleszterin-módosító enzim aktivitásának csökkentésére, szervezetünk a szükségesnél több koleszterint kénytelen termelni.
Dr. Carolyn Dean